Musikfest 2023

August 3-13, 2023

Bethlehem, PA

Photo Credit: Keith Huylebroeck
The Scene
Musikfest is a music festival of unparalleled awesomeness and a 10-day celebration of music, food and the arts in Bethlehem, Pennsylvania.
2023 Artist Lineup
Donna the Buffalo
  • 49 Burning Condors
  • 70’s Flashback Band
  • Aaron Dussing Band
  • Acoustic Kitty Project
  • Acute Inflections
  • Adam Web
  • aGirl & aGuy Band
  • Alex Radus
  • Alexis Cunningham
  • Alice Howe & Freebo
  • Alyssa Garcia
  • Amber Peirce
  • American Hotel System
  • American Street Band
  • Andrew Tirado
  • Angela Perley
  • Anthem: A Tribute to Rush
  • ARKAI
  • Ava Hoffman
  • Avenue 16
  • B2wins
  • Band of Brothers
  • Bandits on the Run
  • Bastard Bearded Irishmen
  • BC Blue
  • BC Discoveries Dance
  • Best Shot: Pat Benatar Tribute
  • Bez Musiq
  • Big Bone Daddy
  • Bil Krauss
  • Billy Bauer Band
  • Billy Bauer’s Dave Matthews Band Tribute
  • Bleeding Americans: A Jimmy Eat World Album Tribute
  • Blue Cactus
  • Boat House Row – A Yacht Rock Experience
  • Brain Damage – A Tribute To Pink Floyd
  • Brass Queens
  • Bren
  • Brittany Ann Tranbaugh
  • Bunchafunk
  • Carly Moffa
  • Carrie Zaruba
  • Cass and the Bailout Crew
  • Cass Noelle
  • Ceviche
  • Ceviche Duo
  • Chasing Daylight
  • Choir & Company
  • Christain Moon
  • Christian Porter
  • Christine Havilla & Gypsy Fuzz
  • Cimafunk
  • Class of ’84
  • CLOVER
  • Cody Templeton Band
  • Cody Tyler & Gypsy Convoy
  • Cold Spring Union
  • Colin Wolf of Smooth Retsina Glow
  • Common Bond
  • Corinne Mammana
  • Craig Kastelnik and Friends
  • Craig Thatcher Band
  • Craig Thatcher, Nyke Van Wyk & Cliff Starkey
  • Crooked Ways
  • Cunningham & Associates
  • Dan Mies
  • Dancing Dream ABBA Tribute Band
  • Dave Fry
  • David Goddess Group
  • Dentist
  • Devixe
  • Devon Allman and Donavon Frankenreiter
  • Diali Cissokho and Kaira Ba
  • Diamond Swing Jazz
  • Diamond Swing Jazz Duo
  • Dina Hall
  • Dina Hall Band
  • Dirty Dollhouse
  • Dirty Grass Players
  • DJ Jamal Knight
  • Dolcetto
  • Donovan Roberts
  • Drew & the Blue
  • Dry Reef
  • Dueling Pianos
  • Dylan Zangwill
  • Earth to Mars – Bruno Mars Tribute
  • Earth, Wind and Fire Tribute Band
  • East Coast Salsa Scene
  • East Coast Sound Brass Quintet
  • Easy Honey
  • Ed McKendry
  • Elizabeth Gillen
  • Eric Ian Farmer
  • Eric Mintel Quartet
  • Eric Mintel Trio
  • Erin Kelly
  • Erin Kelly Band
  • Field Guide
  • Flavor Wave
  • Flight Risk
  • Flirtin with the Mob
  • Fox Royale
  • Friar’s Point
  • Fritz Polka Band
  • Frontiers
  • Fusion Jazz Trio
  • Galipote
  • Garden State Radio
  • Garth.
  • George Hrab
  • Ghost of the Mill
  • Ginger and Joe
  • Ginger and the Schnappes
  • Go Go Gadjet
  • Grace Morrison
  • Great Songs of Johnny Cash
  • Great White Caps
  • Greggie and the Jets: A Tribute to Elton John
  • GT3 Jazz Standards
  • Hayley Jackson
  • Hector Rosado y su Orq Hache
  • Honey and Nutz
  • Horizons Quartet
  • Hot Bijouxx
  • Hot Club of Philadelphia
  • Hunkajunk
  • Hydraulic Lime
  • Iamchelseaiam
  • Igor and the Red Elvises
  • Island Time
  • Jack Cass
  • Jack Pierone
  • Jake Supreme and Exodus
  • Jake Wildhorn
  • James Supra/Sarah Ayers Band
  • Jamie Chesson
  • Jeff Crosson
  • Jeiris Cook
  • Jenny & the Mexicats
  • Jessica Rose
  • Jillian Dolan
  • Jim Rezac
  • Jimmy and the Parrots
  • Joe Miralles
  • Joe Miralles Trio
  • Joe Stanky & the Cadets
  • John Stevens Polka Band
  • Jon Worthy & the Bends
  • Joyous
  • Judah Kim
  • Judah Kim Band
  • Kate Mills
  • Kendal Conrad
  • Kenzie Lynn
  • Kim Edwards
  • Kind Hearted Strangers
  • Koser
  • Kuf Knotz and Christine Elise
  • Kyle & Adam
  • Kyle Hill Trio
  • Kyle Sparkman
  • LA Creus
  • Legacy: 80’s, 90’s and Today’s Hits!
  • Lehigh Valley Charter High School for the Arts
  • Lehigh Valley Community Music School
  • Lehigh Valley Girls Rock Showcase
  • Lili Añel
  • Little Buddy
  • Locations The Band
  • Luisito Rosario Orchestra
  • LV-PMTA
  • Maddie Pearl
  • MAGIC!
  • Magnum
  • Main Street Cruisers
  • Mark Stuart
  • Matt Anderson
  • Matt Bednarsky
  • Matt Nakoa Band
  • Max Swan
  • Maxamilly
  • Maya Belardo
  • Maya Wagner
  • Meet the Bug
  • Melody Cruz
  • Melody Cruz Trio
  • Michael Arenella Quartet
  • Michael Arenella Trio
  • Midnight Breakfast
  • Mike Frank & Friends
  • Mike Lorenz Trio
  • Mindy Murray
  • Mitamu
  • Mob Bluz
  • Moonroof
  • Movement Moves Media Showcase
  • mrnoname
  • Mukamuri
  • Musikfest Drag Show
  • Mystik Fool
  • Nappy Roots
  • Neil Grover
  • New North Jersey Jazz Trio
  • Nicotine Dolls
  • Nik Greeley & the Operators
  • Nite Liters
  • No Sailor
  • nxtime
  • Nyke Van Wyk & Bret Alexander
  • Ophelia
  • Pancho Bongo y su Orquesta
  • Pat Foran
  • Payton Renee
  • Pentley Holmes
  • Pepperwine
  • Pete Gustavson
  • Philadelphia Funk Authority
  • Philadelphia Handbell Ensemble
  • Phillip Michael Scales
  • Piano Pete
  • Pillbox Patti
  • Powder Valley Bang
  • Rachel Ana Dobken
  • Rachel Hill Duo
  • RadioOne
  • Raquel & the Wildflowers
  • Rasha Jay
  • Regina Sayles
  • Reservoir Hill
  • Resting Punk Face
  • Reverend Peyton and his Big Damn Band
  • Rock Steady
  • Rogue Diplomats
  • Roi and the Secret People
  • Romeo Delight: The Ultimate Van Halen Experience
  • ROZSE
  • Rubix Kube
  • SAGA: Chamber Music
  • Sara Ontaneda
  • School of Rock
  • Scott Marshall and the Highway Souls
  • Scythian
  • Seth Witcher
  • Shamarr Allen
  • Shaun Lally
  • SignTasTic
  • Sinclair
  • Slambovian Circus of Dreams
  • Slicked Up 9’s
  • SlideWinder Blues Band
  • Smooth Retsina Glow
  • Social Creatures
  • Soraia
  • Southern Lehigh Intermediate School Jazz Band
  • Space Gang and Manifest! HB
  • Space Kamp
  • Stacy Gabel (solo)
  • Stacy Gabel Band
  • Stacy Gabel’s A Touch of Class
  • Starting Tomorrow
  • Steel City Hot Four
  • SteelStacks High School All Star Band
  • Stefanie Johnson Band
  • Stefanie Johnson Duo
  • Stella and the Voodoo Fish
  • Stephanie Chou
  • Stephen Babcock
  • Stephen DiJoseph
  • Steve Sandberg Duo
  • Strawberry Fields
  • Swamp Guard
  • Swearingen & Kelli – The Music of Simon and Garfunkel
  • TAE & The Neighborly
  • Taylor Kelly
  • Tea For Two
  • The Aardvarks
  • The Abrams
  • The Accidentals
  • The Amish Outlaws
  • The Artisan Jazz Trio
  • The Audio Files
  • The BC Combo
  • The Big Wahu Caribbean Band
  • The Bionic Defection
  • The Black Opry
  • The Blues Brotherhood
  • The Break Plans
  • The Brit Pack
  • The BriTles
  • The BRUCE Show
  • The ColourSound
  • The Dave Betz Band
  • The Discoteks
  • The Foztones
  • The Groove Merchants
  • The Honey Badgers
  • The Joe Cirotti Trio
  • The Large Flowerheads
  • The Lesson Center
  • The Mighty Spectrum
  • The Outcrops
  • The Psycodelics
  • The Quarter Notes
  • The River Drivers
  • The Rumble ft. Chief Joseph Boudreaux Jr.
  • The Sofa Kings
  • The Steelworkers Polka Band
  • The SwingTime Dolls
  • The Three Lelicas
  • The Tisbury
  • The TRiBE
  • The Truants
  • The Wild Hymns
  • The Wildmans
  • The Wonton Soups
  • There, There: A Tribute to Radiohead
  • Threesound
  • TIOGA
  • Triple Dog Dare
  • Truth: A Celebration of the Music of Jeff Beck
  • Tyrone & Steve
  • Viva Vallenato
  • We May Be Right
  • Wee Foggy Dogs
  • Wheatus
  • Yacht Lobsters
  • Zaire
  • Zel
  • Zydeco Revelators