Tallinn Music Week 2019

March 25-31, 2019

Tallinn, Estonia

Photo Credit: Tõnu Tunnel
Home » All Music Festivals » Europe Festivals » Estonia » Tallinn Music Week 2019
The Scene
Since 2009, Tallinn Music Week in Estonia has been a central meeting point for the European creative communities. Starting out as an industry conference and showcase festival, this weeklong celebration of talent and curiosity has expanded into arts, design, technology, city space, food culture and various societal issues. The amazing city of Tallinn provides an entertaining backdrop to the event.
Festival Info
2019 Lineup
  • 1teist/2EXXXA
  • AR-GOD (Estonia/Udmurtia)
  • Absolute Ensemble
  • Afro Tallinn Beat Orchestra
  • Ajukaja & Andrevski
  • Aki Rissanen Trio
  • Akua Naru
  • Alaska Dreamers
  • Aleksei Taruts
  • All Day Long
  • Alluri
  • Andres Roots & Anneli Kadakas
  • Anton Sevidov
  • Arlo Maverick
  • Arop
  • Artur Lääts
  • Aslamin
  • Astria Oboe Trio and HaftCraft Ensemble
  • Autism
  • Avarus Trio
  • AveNova
  • Avoid Dave
  • Axel Thesleff
  • BAEST
  • Bakey x Kakora
  • Battle Beast
  • Blackberries
  • Booty Powder DJs
  • Bucharest
  • Cari Cari
  • Cats & Breakkies
  • Chamber Choir Collegium Musicale
  • Chamber Choir HELÜ
  • Children’s Choir Ellerhein
  • Colors Of Today
  • Crash Test Money
  • Curly Strings
  • D/troit
  • DEW8
  • DJ 4-got-10
  • Dallas Kalevala
  • Dead Furies
  • Dead Janitor
  • Deceitome
  • Democide
  • Denis Punch
  • Devlsy
  • Doktor Normal
  • Domnina
  • Duo Malva & Priks
  • Dzeahel
  • EiK
  • Eisi
  • Electronic I
  • Elephants From Neptune
  • Elina Nechayeva
  • Elizabete Balčus
  • Elysian
  • Emilie Levienaise-Farrouch
  • Ena Cosovic
  • Estonian Folk Orchestra
  • Estonian Radio Children’s Choir
  • Estrada Orchestra
  • Evestus
  • Ewert and the Two Dragons
  • Ezeri
  • Fever Dream
  • Firejosé
  • Florian Wahl
  • Forró Miór
  • Fractale
  • Francesco Tristano
  • Franjazzco
  • Frankie Animal
  • Fula Express
  • GNUČČI
  • Garbanotas Bosistas
  • Gee
  • Girls In Pearls
  • Gram-Of-Fun
  • HOAX
  • HUNT
  • Hatis Noit
  • Helhorse
  • Helsinki-Cotonou Ensemble
  • Hilbert’s Problems
  • Hildur
  • Holy Motors
  • Hommage
  • Högni
  • I Wear* Experiment
  • Iiris
  • Indivision
  • Inner
  • Intakx
  • Intergalactic Lovers
  • Inturist
  • Ivan Dorn
  • JS16
  • James Wolfgang Rassakas
  • Jasperino
  • Junk Riot
  • Jüri Pootsmann
  • KKPalmy x Mick Moon
  • KLΞIИ.
  • Kadajane
  • Kadri Voorand
  • Kalàscima
  • Kapela Maliszów
  • Karpov not Kasparov
  • Kate NV
  • Katja Adrikova
  • Kaukolampi
  • Kermo Hert
  • Kira Skov/Maria Faust – In the Beginning
  • Kolchak
  • Kristjan Järvi
  • Kurara
  • Kytami
  • Laura Annika Quartet
  • Laura Põldvere
  • Lauri Kadalipp Social Jazz
  • Lauri-Dag Tüür
  • Lepatriinu
  • Lexsoul Dancemachine
  • Liblikas
  • Little Destroyer
  • Liz Wirestring
  • Lootus
  • Lynch
  • MANKY
  • Maian
  • Maija Kauhanen
  • Majestim
  • Malneirophrenia
  • Mari Kalkun
  • Maria Kalaniemi & Eero Grundström
  • Maria Minerva
  • Marianna Liik
  • Mart Avi
  • Martin Aedla
  • Mathias Landaeus FROM THE PIANO
  • Mauno Meesit
  • Maya Belsitzman & Matan Ephrat
  • Maïa Vidal
  • Mees Inc.
  • Meriheini Luoto
  • Metsakutsu
  • Micaela Saraceno
  • Mick Pedaja
  • Mihkel Maripuu
  • Miljardid
  • Mirrored Lips
  • Miseria Ultima
  • Modest Intentions
  • Mongooz and the Magnet
  • MostBand
  • Mörk
  • Nebo-Zemlya
  • Neoandertals
  • Neuronphase
  • Nikolajev
  • Omertà
  • Ouu
  • PK Keränen
  • PODRUGA
  • Pekko Käppi & K:H:H:L
  • Perttu
  • Petlia Pristrastiya
  • Pieneņu Vīns
  • Piwai
  • Pocket Knife Army
  • Pohjonen Alanko
  • Polifauna
  • Poly Sone
  • Pom Poko
  • Port Mone
  • Propazha
  • Põhja Konn
  • Púr Múdd
  • Rainer Ild
  • Rake
  • Rando Arand
  • Rasmus Rändvee
  • Regis
  • Regret
  • Reket
  • Resina
  • Restless
  • Rick Feds
  • Rotten Sperm
  • Ruckus
  • Rämmar DJ’s
  • Rüüt
  • Samuel Kerridge
  • Samurai Champs
  • Sander Mölder
  • Sattuma
  • Seaduskuulekus
  • Shida Shahabi
  • Show Me A Dinosaur
  • Shromik
  • Shuma
  • Sibyl Vane
  • Simon Vincent
  • Sociasylum
  • Solo Ansamblis
  • Soyuz
  • Spasibo
  • Stanislavskiy System
  • Steps To Synapse
  • Stillhead
  • Subminimal
  • Surf Philosophies
  • Suzi Wu
  • Svjata Vatra
  • Sõpruse Puiestee
  • Söndörgő
  • TESA
  • TMF
  • TMW Artist Award
  • Tanel Mütt
  • Tarmo Paluoja
  • Tekstur
  • The Cool Quest
  • The Gentleman Losers
  • The Grand Astoria
  • The Hanged Man
  • The Karovas Milkshake
  • The Kitchen Brothers
  • The Magnettes
  • The Queen Of Spades
  • The Second Level
  • The Toasters
  • Thing
  • Trad.Attack!
  • Treeeye
  • Trio Karja/Ruben/Kuusk
  • Tronden
  • Trump Conception
  • Tuulikki Bartosik
  • Ulmer & Wondering 0
  • Unejõgi
  • V4R1
  • Walrus
  • We Stole The Show
  • Wet Red
  • Wojtek Mazolewski Quintet
  • Wooden Whales
  • Yohan
  • Youth Choir of Tallinn Music High School
  • Youth Male Choir of Estonian National Opera
  • ZRN
  • [EX] DA BASS
  • ckh9dh44
  • myspace01
  • tema kresta
  • ÄTNA
  • КУКЛА
Find Flights