Shambala Music Festival 2017

August 24-27, 2017

Northamptonshire, UK

2017 Lineup
  • Brother Wetlands DJ Set
  • Thabang Tabane | Sibusile Xaba
  • Owen Shiers
  • Kakastisti & Friends
  • Family Atlantica Duo
  • Josh Doughty
  • Mpe-Asem
  • Georgian Singing with Luna Silva
  • Rachel D’arcy
  • MORE LIKE TREES
  • LAZY HABITS
  • Beats Working with Si and Lynny Brooks (Melody Yurt)
  • Zimbabwean Song with Cecilia Ndhlovu Edwards (Harmony Yurt)
  • Feminist Folk Songs with Jenny Sansom (Harmony Yurt)
  • Sea Shanties with Calico Jack
  • Maracatu Drumming with Afon Systema
  • The Kora Workshop with Josh Doughty
  • In Place Of War discuss Women & Activism
  • Resis’dance Women’s Collective: Intro to DIY DJing
  • CW Jones
  • THE CARNY VILLIANS
  • Nimble Jack
  • Pete The Temp
  • Chris Munky and Friends
  • SH!TS!CK
  • The Human Zoo Theatre Company – The Girl Who Fell in Love With The Moon (12+)
  • Dubi Dolczek
  • Yama Warashi
  • Megs Emrys
  • FITTY GOMASH – CEILIDH
  • DRAG QUEEN BINGO
  • JUNIOR JUNGLE – FAMILY RAVE
  • THE SOCIAL CLUB ALL STARS – WITH MR WOODNOTE AND THE MOST TRIO
  • SOCIAL CLUB KARAOKE – WITH UNCLE FUNK
  • DJ JIMI NEEDLES
  • Ketibu
  • In Place of War Presents…GRRRL
  • My Octopus Mind
  • Asbo Disco Ft Gardna
  • GutterFunk Presents: Diemantle: DJDie x Dismantle
  • Punch the Sky
  • C@ in the H@
  • True Strays
  • Tom ESC
  • Buffo’s Wake
  • Big Swing Sound
  • The Chicken Brothers
  • BYOB (Bring Your Own Brass)
  • Extra Medium
  • Heavy Beat Brass Band
  • Spinforth
  • Electric Swing Circus
  • Phat Sam
  • Swingamajig House Band
  • Oh My God! It’s The Church
  • BLACKASH
  • Rhino & The Ranters
  • Curtis Eller’s American Circus
  • The True Strays
  • New York Brass Band
  • The Most Ugly Child
  • Ecklectic Mick
  • Acid House Therapy
  • The Beatbox Collective – What’s Your Sound? THEATRE/MUSIC
  • Andy and the Odd Socks FAMILY
  • Bourgeois and Maurice (16+) THEATRE/MUSIC
  • Ewan McLennan
  • JOHN FAIRHURST BAND
  • China Bowls
  • Ruth Blake
  • Rosie Bee Music ft. J Willa
  • Kwaitek
  • Love Boat
  • Cerebral Sessions
  • Bring Your Own Brass
  • African Sambistas
  • Bison Theory
  • DJ Curly Wurly & #Hood_Fantaseh
  • Mista Trick
  • Papa Moomin
  • The Hungry Ghosts
  • REE-VO
  • Matthew Whitaker
  • Evermoor Sound
  • The Triangulators
  • Count Bobo
  • Moulettes
  • Inja
  • Too Many T’s
  • Edd Keene (aka The Green Man)
  • Ambassador (Da Vinci Sound)
  • King David
  • Peppery
  • Jam Jah Sound
  • Little Gem
  • DJ Dann
  • Arrival Sound
  • Manasseh
  • Dylema Collective
  • The Scribes
  • Alabaster DePlume
  • DJ Dad & Friends
  • Leonie Evans
  • Henge
  • BKO Quintet
  • Msafiri Zawose DJ/Percussion Set
  • Bulldozer
  • Vaudou Game
  • English Disco Lovers
  • Le Freak Soul Train
  • Floorshakers!
  • Wrongtom
  • Kadialy Kouyate Trio
  • Kakatsitsi Drummers
  • Anthony B
  • U Roy & The Robotiks
  • Maya Youssef
  • The Beat ft. Ranking Roger
  • Spindle Ensemble
  • Gypsy Hill
  • Thabo & The Real Deal
  • Fat Suit
  • Aries
  • Earl 16
  • The Congo All Stars
  • Carny Villains
  • Jimmy Aldridge & Sid Goldsmith
  • L.B.W Sound-System
  • Jausme
  • Big In Lights
  • DJ Chris Tofu
  • Cap’n Yoshke & The Runnin’ Bowlines
  • Samsara
  • Marten Hørger
  • Leeroy Thornhill
  • Hong Kong Ping Pong
  • Smash Hifi Live
  • Tokio Myers
  • Benjamin Zephaniah & The Revolutionary Minds
  • Critical Soundsystem ft. Kasra, Foreign Concept & Sam Binga
  • Nicky Blackmarket &Fatman D
  • Awesome Tapes From Africa
  • Derek Gripper
  • Laura Gibson
  • L’Hijâz’Car
  • Zed Bias
  • The Friendly Fire Band
  • Awate
  • The Beatbox Collective
  • King Porter Stomp
  • Solomon O.B.
  • Westerman
  • STUFF.
  • Ezra Collective
  • Honeyfeet & Friends
  • My Nu Leng & Dread MC
  • Jupiter & Okwess
  • Kimyan Law
  • Chali 2Na & Krafty Kuts
  • Debruit
  • Rusangano Family
  • Tezeta
  • DJ Cheeba
  • The Turbans
  • Three Cane Whale
  • Haiku Salut
  • Boddhi Satva
  • Auntie Flo
  • The Breath
  • Manu Delago
  • Chelou
  • Anthony Joseph
  • Soweto Kinch
  • Abstract Orchestra
  • Speech Debelle
  • Alice Russell
  • Snapped Ankles
  • Vanishing Twin
  • Hypnotic Brass Ensemble
  • ADDICTIVE TV : ‘Orchestra of Samples’
  • 65daysofstatic
  • Foreign Beggars
  • Mohammad Reza Mortazavi
  • Black Peaches
  • Oumou Sangare
  • Clap! Clap!
  • Stereo MCs
  • Barely Legal
  • Macka B & The Roots Ragga Band
  • My Baby
  • The Urban Folk Quartet
  • Msafiri Zawose
  • John Smith
  • Time For T
  • Holly Holden y Su Banda
  • Liam Bailey
  • Matuki
  • Soccer96
Find Flights