Ruhr-In-Love 2018

July 8, 2018

Oberhausen, Germany

Festival Poster
2018 Lineup
  • Klaudia Gawlas
  • Pappenheimer
  • Niereich
  • Björn Torwellen
  • Flug
  • Sven Wittekind [live]
  • Raphael Dincsoy
  • Man at Arms
  • Sorgenkint
  • Sutura
  • Wanja & Crotekk [live]
  • Dr. Schracid
  • Da Hunter
  • Alexia K.
  • TiKO
  • Max & Morris
  • Cruel Activity [live]
  • Juliana Yamasaki
  • Klanglos
  • Sebastian Groth
  • Timo Mandl
  • Ben Durst
  • Tommy Libera
  • Erik Erixon
  • Julian Brand
  • Fappe & Bru
  • Chris Buggert
  • AnGy KoRe
  • David Temessi
  • Ochs & Klick
  • Mila Steiner
  • D.DEMON
  • Hatred
  • Vandal!sm
  • Tensor & Re-Direction
  • Hardbouncer
  • Sandy Warez
  • TerrorClown
  • Luxxer
  • Emphasiser
  • Ron & Baby Raw
  • Nikkel
  • Christian Schäfer
  • Dominik Weichselbaum
  • Mark Kallweit
  • Stu Patrics
  • Dennis Herzing
  • Der Kaiser
  • RML
  • Marc Vision
  • Acoustic Armageddon
  • Dalora
  • Der Dad
  • Distiller
  • DJ Mystery
  • DMNK
  • Fallen
  • nknwn.freq
  • NoizTrAiN
  • The Italian Stallion
  • Guru Josh Project aka Darren Bailie
  • Cuebrick
  • Tom Franke
  • Basskiller
  • Max Lean
  • Dschafar
  • Chris Wacup
  • Vol2Cat
  • Luca Schreiner
  • Timo$
  • Capster
  • Fabian Farell
  • Timbo
  • MBP
  • Mircowave
  • Salvatore Mancuso
  • Alex Greed
  • DJ RED5
  • Chico Chiquita
  • Dr. Pelikan
  • LouderBirdz
  • Ben Knight
  • Toby Lee
  • Nana K.
  • Serkan Hut
  • Schraets
  • BelDen
  • Tarde
  • Dombrowski
  • Point85
  • M-Jay
  • Dubtune
  • Dominik O.
  • Hetfair
  • Patworx
  • Alain Delay
  • D.N.S. B2B T.N.I.
  • Huso B2B Darkness
  • Seelsorger B2B Huso
  • André Bergmann
  • Mike Maass
  • Denis Thiel
  • Mr. DJAF
  • Frederik Tepe B2B CZYP
  • Chris Teddy
  • Patrick Reitz
  • MKE
  • Markus Krämer
  • Liam Mandiaro
  • D-Ceptor
  • Evolution
  • Quitara
  • Tyfon
  • X-Treme
  • Murder Tribe
  • Lab-E [live]
  • DJ Kahlkopf HC
  • Mecanical Animal
  • Lil’ K
  • Alice-D
  • New World Order
  • Air Flik
  • FRDY
  • Lost Identity
  • JNSPTRS
  • Pyrodox
  • Oliver Magenta
  • Red Hood Squad
  • FCKSHT SQUAD
  • Twinx va. Robun
  • Pat Panda B2B Emin
  • Tesfy
  • MXB
  • Hotte
  • Schönagel Bros.
  • Bait & Switch
  • Phillip Saul
  • Tom Schön
  • André Müller & Mehakles
  • Kraussmann
  • Maurice Schönagel
  • Max Fail
  • Foxon
  • Moestwanted
  • BLVCK N YELLOW
  • John Dee
  • CliXX
  • Calvin Burkardt
  • OTTiS B2B Redemption
  • Bones
  • Tallgram & NRCO
  • WAXX
  • Blaze U
  • Andrew Belize B2B Adaptiv
  • Averro
  • Brandon
  • David Stellar
  • Eric & Sam
  • Lockvogel
  • Marcel Wilk
  • Noel Holler
  • StereoVision
  • Tiefblau
  • Twinx
  • VITIZE
  • SPBB
  • DJ Leo Lopez & JJ Charles
  • AL-x
  • KRAG
  • DJ Big Bee
  • Hugo HP & Mark Netty
  • Spoony
  • Sav
  • Krischmann & Klingenberg
  • Andrew Barclay
  • LEETO
  • Marcel Mars
  • Rafael Silesia
  • Andreas Hankeln
  • Marcel Szi
  • InKükKnito
  • faaRStuff
  • Brian Sanhahi [live]
  • Stefan303
  • Jasper Mescalyn
  • Swen Willner
  • Bastafunk
  • Michael Sturm
  • Tiziano Dobler
  • Stefan RIMA
  • Dominic Weiss
  • Da Hool
  • Marc Wall.E
  • DJ Master.K
  • Mimalogic
  • Tumanji
  • Roland B
  • Oleg & Boleg
  • Twinz
  • Paul Schneyder
  • Reddix & Nono
  • Danielle Diaz
  • Adaptiv
  • Boogie Pimps
  • Le Caprice
  • Ontonic
  • Alltag
  • Jay Frog
  • Neil Richter
  • Said Omar
  • Jack Costello
  • Lino Escoba
  • Alleks
  • Sabine Sakral
  • Leinad Lessil
  • JABBAAA
  • Unmensch
  • Stewen
  • Marcel Knopp
  • Kölenz
  • Patrick K.
  • Uma & Edi S.
  • Laut und Lässig
  • DJ HatReck
  • Tom Hanting
  • Noisekick
  • S’Aphira
  • Paranoizer
  • Tharoza
  • Unproven
  • Ysiss
  • Doctor Terror
  • Stinger
  • Barber
  • Dark Connection
  • Agents of Change aka PETDuo & O.B.I.
  • BMG aka Brachiale Musikgestalter [Live]
  • Minupren vs. Tobi Wan Kenobi
  • Zahni [live]
  • Nogge vs. Komacasper [live]
  • Andi Teller vs. Gockel
  • ILL pAtrOn vs. KaNNa[d]iSs [live]
  • Psytekk vs. Multirave
  • Exasto vs. Jacktekkniels [live]
  • Simon Says vs. Kescore
  • Marc Reason
  • IQ Talo
  • Jey aux Platines
  • Miss LaLuna
  • Danth
  • Thomas Krings
  • Martin Daub
  • Timo Weides
  • Cropz
  • MC Co-Defender
  • MD Krixx
  • Rebko
  • Mix_R
  • Badlokk
  • Boneyard
  • Micronox
  • M73
  • M-Sloth
  • Jst
  • DJ Quicksliver
  • DJ Pearl
  • E-Trec
  • O.Baker
  • High Gain
  • Vincent Sonore
  • Temper
  • DJ Tabs
  • Uli Poeppelbaum
  • Coco YumYum
  • DJD feat. PFW
  • Rautenberg & Becker
  • Gut Druck [live]
  • Nathalie de Borah
  • Reker
  • Dan G.
  • Oliver Wiessner
  • DJ M.A.S.H.
  • Stupid Goldfish
  • The Raveboi
  • Blaikz
  • Sunny Marleen
  • DanX
  • DHSB
  • DEN CORVIN
  • Jimmi Befrik
  • Mike Hoffmann
  • DJ Somy aka Danny Keegan
  • nemic
  • Todd Galano
  • Rob van O
  • T.M.O.
  • Andreas Mann & RABBIX
  • David Coup
  • DJ Nylz
  • Goodwyn
  • Rotterdam Terror Corps
  • SRB
  • Estasia
  • DRS
  • Lunakorpz
  • The Wishmaster
  • Distortion & MC
  • Dissoactive
  • Suicide Rage
  • Unleashed Fury
  • Exhilirate
  • Simo Flow
  • 20 Fingers aka Cutmaster Jay & Khetama
  • DJ Preacher
  • Alexander Machts
  • MRCL
  • Chris Hans
  • Moko & Nowo
  • Murray
  • DJ Anthy
  • Wishes & Dreams
  • G4bby
  • BlueEyes & Sushi
  • Basslovers United & Alari
  • Timster & Ninth
  • Bass Boyz
  • Sunset Project
  • Dan Winter
  • Ti-Mo
  • Mindblast
  • Art Frequency
  • Thyron
  • DJ Taucher
  • Masterblaster
  • Future Breeze
  • Dune
  • DJ Daydreamer aka Stefan Malitzig
  • Rico Russo
  • Raum + Zeit
  • Alex R. B2B Marcel Schwabe
  • A-Tronix & Sven E
  • Sebastian Groth vs. Ben Dust
  • Resistohr
  • George Perry
  • Kyle Pe
  • DsicK Live Beatbox
  • Florian Peschel
  • Kareem
  • High Roller
  • Harald F Punkt
  • Marathi
  • DJessy
  • Serenade
  • Sam Leary
  • Signa [live]
  • TNT
  • Rene Raggas
  • Tasman
  • Stefan Fight
  • Stevo Newman
  • Farbstoffträger
  • Trippbegleiter
Find Flights